7 rad, jak robić lepsze filmy.

Pierwsze wideo. Jak zacząć?

„- Piękne zdjęcia, na pewno ma Pan bardzo drogi aparat.
– Pyszny obiad, na pewno ma Pani bardzo drogie garnki.”

Jak zacząć? Co jest najważniejsze? O czym musisz wiedzieć, zanim nagrasz swoje pierwsze wideo?

Sprzęt jest ważny, ale nie najważniejszy. To zdawałoby się oczywiste stwierdzenie jest często zapominane. Ja też przeszedłem etap fascynacji możliwościami technicznymi urządzeń. Zanim dobrze poznałem to, co już mam, inwestowałem w kolejne zabawki..
Proszę, nie idź tą drogą. Nie inwestuj w sprzęt, studio, nie planuj superprodukcji.
Od czego zacząć? Zacznij tym, co już masz i skup się na doskonaleniu umiejętności nagrywanie. Na początku ważne jest, by oswoić się z narzędziem i formą. W tym momencie wystarczy Ci telefon z możliwością nagrywania wideo dobrej jakości.
Dziś nagraj pierwsze wideo. Obejrzyj je i schowaj głęboko. Nie przejmuj się za bardzo efektami, po prostu to zrób. Pierwsze 10, może 100 nagrań może trafić do tajnego archiwum. Po paru miesiącach, lub latach miło będzie porównać swoje aktualne umiejętności z początkowymi. Pierwsze efekty zobaczysz już po paru tygodniach regularnego nagrywania.
Narzędzia, którymi już dysponujesz – telefon z możliwością nagrywania dobrego wideo.

1. Przygotuj się.

Zastanów się, do kogo kierujesz to wideo. Określ tę osobę jak najdokładniej, to pomoże Ci naturalnie dostosować sposób mówienia i dobór słów. Napisz, co chcesz powiedzieć, przećwicz przed lustrem. Czy wykorzystasz rekwizyty lub inne pomoce? Mogą to być na przykład prezentację, zdjęcia, lub fragmenty innego nagrania.
Może pomóc Ci taki schemat:
a) powiedz, o czym chcesz mówić – krótkie wprowadzenie pozwoli przyciągnąć uwagę na dłużej. Widz będzie wiedział, co czeka go w kolejnych minutach filmu;
b) powiedz to – rozwiń i omów każdy kolejny punkt. To tu właśnie znajduje się całe mięso twojego nagrania;
c) powiedz, co powiedziałeś – na zakończenie podsumuj cały materiał. To pomoże widzowi zapamiętać wszystkie omawiane tematy.

2. Korzystaj z pomocy.

W trakcie nagrania możesz mieć wypisane hasła, które chcesz omówić. Tylko hasła lub krótkie zdania. Lepiej nie korzystaj z kartki zapisanej po brzegi. Jeśli nie chcesz zerkać co chwilę w bok na kartkę lub do ekranu tel, czy. komputera, możesz wykorzystać prompter. To rzutnik, który wyświetla tekst pomiędzy Tobą, a obiektywem kamery.
Możesz zrobić prezentację i omawiać poszczególne slajdy podczas nagrania. Taka ciekawie zrobiona prezentacja może uatrakcyjnić wideo. Zamiast pokazywać tylko swoją „gadającą głowę” dodaj slajd, o którym właśnie mówisz. Nie powien zawierać całej twojej wypowiedzi, a jedynie najważniejsze hasła, zdjęcia, wykresy lub inne grafiki.
Wyświetl gotową prezentację lub twórz ją na oczach widza – użyj do tego tablicy, tabletu lub zwykłej kartki.
Wykorzystaj rekwizyty. Pokazanie czegoś, o czym mówisz może pomóc zrozumieć twoją wypowiedź. Poza tym to kolejny sposób na uatrakcyjnienie nagrania.
Dodaj napisy, podpisy, dźwięki.

3. Zadbaj o światło.

Możesz użyć jednego lub paru źródeł światła. Najładniejsze i najtańsze jest światło naturalne. Najlepiej nagrywać w dzień, w jasnym pomieszczeniu, blisko okna, Żródło światła powinno być przed Tobą, lekko z boku. Ma świecić Ci w twarz, nie w tył głowy 🙂
Najlepsze jest światło rozproszone (lekko zachmurzone niebo). Bezpośrednio padające prominenie słoneczne są zbyt ostre. Wtedy tracimy szczegóły. Cienie będą niedoświetlone, albo światła przepalone. Zastosuj blendę, która rozproszy wpadające światło.
Ustaw i sprawdź, jak to wygląda na nagraniu. Może warto doświetlić jakieś elementy tła. Może przydać się też kontra, czyli dodatkowe źródło światła, które ma padać na Ciebie od tyłu, pod ukosem. Kontra rozświetla kontury postaci i „odcina” ją od tła.

4 Zadbaj o dźwięk.

DŹWIĘK JEST NAJWAŻNIEJSZY. Zapamiętaj to i zwracaj szczególną uwagę na audio. Przypomnij sobie nagrania niedoskonałe technicznie, które zrobiły jednak na Tobie bardzo dobre wrażenie. Co w nich szwankowało?
Jesteśmy w stanie skupić się na przekazie nawet przy bardzo kiepskiej jakości obrazu. Jeśli w filmie jest zły dźwięk (hałas, niewyraźna lub za cicha mowa, za głośny podkład dźwiękowy), trudniej nam się skupić i całe nagranie odbieramy jako kiepskie.
Nagrywaj w cichym i spokojnym miejscu. Mów głośno i wyraźnie. By poprawić jakość nagrywanego dźwięku możesz podłączyć mikrofon zewnętrzny mocowany na aparacie lub krawatowy.
Sam kupując takie sprzęty spędzam dużo czasu na porównywaniu różnych modeli, czytaniu opinii i oglądaniu recenzji. Te modele mam, znam i mogę Ci polecić:
Rode Video Micro
Rode smartLav

5. Ustabilizuj kamerę / telefon.

Oszczędzisz dużo czasu i materiału. Nie wszystko da się ustabilizować w postprodukcji.
Nagrywając statyczne ujęcia umieść aparat (telefon, kamerę) na statywie. Jeśli nie masz jeszcze statywu, nie trać teraz czasu i nerwów na zakupy. Działaj z tym, co masz pod ręką. Na pewno znajdziesz coś, co pozwoli stabilnie ustawić aparat i zabezpieczy go przed upadkiem. Zdarza się, że celowo nie zabieram statywów i nagrywając telefonem w używam np. taśmy, gumki recepturki. Aparat też nie raz przyklejałem taśmą (taśma dobra na wszystko) lub stawiałem na dziwnych konstrukcjach.
Ujęcia dynamiczne będą lepiej wyglądały, kiedy swój nagrywacz zamontujesz na gimbalu. Gimbal, to taki statyw, stabilizator, selfie stick, który sprzętowo niweluje drgania.
Te mogę Ci polecić, bo sam ich używam, a przed kupnem (jak zawsze) spędziłem sporo czasu na porównaniach wielu firm i modeli:
– mój gimbal do aparatu (dobry do lustrzanek, bezlusterkowców i kamer).
mój gimbal do telefonu (dobry do telefonów i kamerek sportowych),
mój gimbal do telefonu (starszy model, wart uwagi ze względu na wymienne baterie).

6. Zadbaj o obraz.

Twój wygląd – jak Cię widzą, tak postrzegają twój biznes. Nie mówię, że musisz przed każdym nagraniem odwiedzać fryzjera, czy stylistę. Przygotowania zazwyczaj trwają dłużej niż samo nagranie, ale bez przesady. Chodzi mi o takie podstawy jak czysta twarz, która nie błyszczy, zadbane dłonie, przemyślany ubiór. Tylko tyle i aż tyle.

Tło i dekoracja – niezależnie, czy nagrywasz zawsze w tym samym miejscu, czy chcesz pokazywać różne przestrzenie, zwróć uwagę, co oprócz Ciebie pojawi się w kadrze. Pamiętaj, by tło nie odwracało uwagi od pierwszego planu. W dekoracji niech znajdą się tylko uzasadnione elementy (za zwyczaj im prościej, tym lepiej).
Tu może pomóc prosta zasada kompozycji zwana trójpodziałem. Kiedy podzielisz kadr na równe części dwiema pionowymi i dwiema poziomymi liniami, otrzymasz 4 punkty przecięcia tych linii. Tam mniej więcej powinny znaleźć się (lub pojawiać) elementy, na które chcesz zwrócić uwagę widza. Linie pionowe pomogą wyznaczyć miejsce ustawienia postaci, a poziomych możesz użyć do ustawienia horyzontu. Pamiętaj, że tylko w uzasadnionych przypadkach filmujemy pod kątem z góry lub dołu. W większości sytuacji kamera powinna być ustawiona prosto. Zwróć uwagę na meble, kąty ścian, drzwi, wszystko, co wyznacza pionowe linie. Niech w twoim filmie te linie też będą pionowe.

Ostatnie, ale równie ważne…

7. Trzy razy sprawdź ustawienia aparatu/kamery.

Zawsze stosuj tę samą rozdzielczość obrazu i liczbę klatek na sekundę (fps). Nagrywaj w rozdzielczości min. full HD (1920×1080 pikseli). Wybierz 24 (maksymalnie do 30) klatek. Większa liczba fps przyda się TYLKO wtedy, kiedy zechcesz zwolnić jakieś ujęcie.
Zablokuj balans bieli i korekcję światła (w telefonach za zwyczaj wystarczy dłużej przytrzymać miejsce na ekranie, w którym chcesz, by obraz był najbardziej ostry).
Spójne właściwości wszystkich nagranych fragmentów wideo oszczędzą Ci dużo czasu i energii przy montażu.

Już wiesz, na co zwrócić uwagę i o co zadbać na początku. Teraz twoja kolej.
Zacznij tworzyć, a w razie problemów pisz śmiało, służę pomocą.

Na tym blogu dowiesz się m.in.:

Nieaktywne linki to tytuły zaplanowanych wpisów. Dołącz do listy mailowej, by otrzymać informację o nowych publikacjach.

Odbierz prezent

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze.
trackback

[…] 7 rad, jak robić lepsze filmy? […]

trackback

[…] 7 rad, jak robić lepsze filmy? […]

trackback

[…] 7 rad, jak robić lepsze filmy? […]